oficiální stránky fotbalového klubu
...

MUŽI: Rozhovor s univerzálem Béčka Jirkou Fajkošem

2.9.2018

Ahoj Jirko, Béčko ve čtvrtek ve vloženém kole podlehlo v závěru nešťastně Lelekovicím. Jak bys utkání zhodnotil?

Ahoj, utkání nám výsledkově bohužel nevyšlo, ale myslím, že jsme byli lepším týmem a ač byly Lelekovice velmi silné, tak alespoň bod jsme si zasloužili. Bohužel nás poslední dobou trápí neproměňování šancí, ale oproti minulému roku si je aspoň dokážeme vypracovat.

Se spoluhráči máte po třech domácích zápasech v tabulce pouze bod. Není to málo?

Bod je samozřejmě málo, zvlášť když uvážíme, jak jednotlivé zápasy probíhaly. Doma takhle body ztrácet nemůžeme, není to dobré pro pohodu v týmu ani pro fanoušky. Každopádně věřím, že se v dalších zápasech karta obrátí a získáme větší porci bodů, abychom se vyhnuli sestupovým problémům jako v loňském roce.

Něco nám o sobě prosím prozraď (věk, povolání, rodina, koníčky atd.)

Ač jsem téměř nejmladší v týmu, tak mi je už 26 let. Z nedalekého Útěchova jsem se nedávno přestěhoval do brněnských Černovic společně s přítelkyní, kterou si jednou možná vezmu, když o tom nebude pořad mluvit :-D. V práci se podílím na chodu silničních technologií, co máme v Česku a zejména v Turecku. Také letos snad konečně dokončím i školní povinnosti a budu se tak moci více věnovat fotbalovým a kamarádským poradám na Startě a v jiných podnicích.

Kde jsi s fotbalem začínal a kdo tě k němu přivedl?

Rodina z fotbalového prostředí nepochází, avšak mě k němu přivedla a vždy podporovala. Táta byl sice zklamán, když můj zájem o jeho sbírku autíček převyšovala kulatá blbost, ale i tak to byl můj nejčastější protihráč. A máma zase musela ustoupit, když jela Liga mistrů a dnes zná více fotbalistů než někteří spoluhráči.

Kterými kluby jsi doposud prošel?

Fotbal jsem začal v soběšické přípravce, v žácích se přesunul do Kohoutovic a dorost hrál v Maloměřicích, avšak už ne jako fotbalista nýbrž házenkář. Od mužů už kopu za Start.

Jak dlouho už na Startě hraješ? Nevadilo ti tenkrát hrát na písku? Přece jenom byli jsme poslední klub v Brně, který neměl trávu.

Už je to nějakých 8 let. Házená byla super, ale fotbal mi chyběl a bylo mi jedno, kde ho budu hrát. Start byl blízko a v písku jsem neviděl problém. Navíc mě to zocelilo a přestal jsem zbytečně chodit na zem :-D.

Vím o tobě, že jsi dělal i rozhodčího. Proč jsi s pískáním přestal a co říkáš na úroveň současných sudích v městském přeboru?

Fotbal jsem zrovna nehrál, tak jsem si řekl, že budu alespoň pískat. Byla to dobrá brigáda ke škole i zajímavá zkušenost. S řadou současných sudích jsem také pískal, takže je beru jako kamarády. Vím, že pískáni není sranda a sám jsem občas chyboval. Dnes už bych si určitě nechtěl nechat nadávat, takže všichni rozhodčí mají můj obdiv.

Hádáš se někdy s rozhodčími nebo jsi kolegiální? :)  

Někdy občas něco v zápalu boje řeknu, ale snažím se být aspoň slušný. Žádný z rozhodčích nechce nikoho schválně poškodit a ani nikomu pomáhat, jak je jim často podsouváno. Jsou však zápasy, kdy mluvím až moc…

Platíš za fotbalového univerzála, viděl jsem tě hrát snad na všech postech. Kde se cítíš nejlépe?

To, že hraji na více postech, má dvě roviny. Jedna je ta, že si to svoje odběhám a odbojuji kdekoliv, ale druhá je ta, že nikde extra nezazářím. Možná kdybych hrával někde stabilněji, tak to bude lepší, ale v 26 už se z dřeváka Ronaldo prostě neudělá. Každopádně hraju nejradši v záloze, ale chápu, že to za kluky někdo vzadu hasit musí :-D.

Zlepšila se tréninková morálka Béčka v nové sezóně?

Tréninková morálka je určitě lepší, ale mám strach, že až přijdou nějaká zranění, tak nás bude zase málo a nebude možné plně trénovat.

Kde si myslíš, že nás nejvíce tlačí bota a co by se mělo v naší hře zlepšit?

Jak jsem psal výše, tak máme problém se zakončením a střílením gólů z jasných pozic. Máme kluky, kteří to odmakají, ale potřebujeme taky někoho, kdo by to uklízel a zužitkoval práci celého týmu. Také by týmu prospělo více hráčů, aby se zvedla konkurence a víc se bojovalo o místo v sestavě.

Jaké tipuješ po třech kolech umístění svého týmu v soutěži?

Zatím moc bodů nemáme, ale věřím, že to otočíme a budeme hrát klidný střed tabulky. Kvalitu na to máme a když nám občas pomůžou kluci z áčka, tak to snad zvládneme.

Máš nějaký fotbalový nebo sportovní vzor?

Fotbalových vzorů jsem měl plno, hlavně ty, co dávali hodně gólů. Nicméně jsem byl jako dítě malý a běhavý, tak jsem obdivoval hráče typu Rosického.

Fandíš nějakému fotbalovému klubu?

Určitě fandím jako rodilý Brňák Zbrojovce a pak taky Tottenhamu. Nikdo moc nikdy nechápal, proč jim fandím, ale teď se jim konečně daří a například na rozdíl od jiných londýnských klubů se můžou letos těšit z Ligy mistrů. Je však pravdou, že již dlouho nic nevyhráli, avšak jejich práce s mladými je příkladná a doufám, že je brzy uvidím v akci i naživo.

V letní přestávce chodíš se spoluhráči hrávat tenis. Kdo je podle tebe na Startě nejlepší tenista? :)

Nepatřím mezi starťáckou tenisovou špičku a nehrál jsem ještě s každým, ale je známo, že nejlepším tenistou je u nás gólman Doušek.

V neděli zajíždí Benfika k prvnímu venkovnímu utkání do Líšně. Troufneš si tipnout výsledek?

Na zápas jsem se z důvodu konkurence bohužel nevešel ani na lavičku (jsem na dovolené), ale klukům budu moc fandit a doufám, že vyhrají, protože bodů jsme již poztráceli dost. Jsem optimista, takže tipuji, že dobře hrající Start zaskočí domácí Líšeň a vyhrají 2:3.

Chtěl bys něco vzkázat svým spoluhráčům, trenérovi nebo fanouškům?

Trenérovi a fanouškům chci poděkovat zejména za trpělivost, protože vím, že jim to děláme někdy fakt těžké. No a spoluhráčům ať chodí poctivě na trenály, makají, a hlavně ať máme pořád dobrou partu.

Díky Jirko za rozhovor. Užíj si dovču a naber síly do rozjeté sezóny!