oficiální stránky fotbalového klubu
...

MLÁDEŽ: Trenér staršího dorostu Marek Brzobohatý se ohlíží za premiérovým podzimem v krajském přeboru

15.11.2022

Ahoj Marku, vaši svěřenci porazili v sobotním posledním utkání RDR Akademii 2:0. Jak bys utkání zhodnotil?

Ahoj, věděli jsme, že nás v Ráječku nebude čekat nic lehkého. Byť je soupeř poslední, tak v dosavadním průběhu soutěže inkasoval poměrně málo branek. Navíc nám chyběli tři hráči základní sestavy. Ráječko hraje hodně důrazně a k jejich stylu jim napomohl i velmi špatný terén. Naštěstí jsme se prosadili ze dvou standardních situací a těžké utkání zvládli. Jsme rádi, že jsme zakončili podzim vítězstvím.

Celkově obsadil starší dorost jako nováček krajského přeboru po podzimu výborné 4. místo. Předpokládám, že panuje spokojenost?

Před sezónou jsme tipovali, že bychom se mohli pohybovat v první polovině tabulky. S ohledem na loňskou sezónu jsme s trenérem Jirkou počítali, že bychom mohli nahrát cca 21–24 bodů. …no a máme bodů 31, takže spokojenost, ale je stále co zlepšovat…

Jaký je podle tebe největší rozdíl mezi dorosteneckou I. třídou a krajským přeborem?

Pro někoho to nevypadá, ale rozdíl v soutěžích opravdu je. Už třeba tím, že se víceméně potkávají hráči věkově v rozmezí dvou let (zvlášť starší a mladší dorost) oproti I. třídě, kde je dorost smíšený.V KP je také více týmů, které jsou na tom fotbalově velmi dobře a hrajeme těžší zápasy. V loňské sezóně to bylo jen o dvou až třech takových utkáních za podzim. A dále jsme poznali, že oproti minulé sezóně musíme hrát od první do poslední minuty. Tady nám „nedá“ nikdo nic zadarmo, tak jako třeba teď v Ráječku.

Jaká utkání považuješ za nejvydařenější?

Herně se nám asi nejvíc povedlo utkání v Ivančicích (výhra 3:0). Velmi si ceníme výher nad kvalitními Boskovicemi, resp. Kuřimí (oboje 2:1) a dále potom výhra nad Drnovicemi (2:0), kterým jsme měli za loňský rok co vracet…

Naopak, které zápasy se klukům nejméně povedly?

Byly to dva zápasy. V Novosedlech (prohra 0:2) jsme se vůbec nedostali do hry, toto utkání nám nesedlo, a kromě jedné šance jsme nepředvedli nic. A v Ratíškovicích (prohra 0:2) jsme „prospali“ první poločas a už jsme zápas nedokázali otočit.

Vzpomeneš si na nejhezčí gól nebo gólovou akci svých svěřenců?

Radost máme samozřejmě z každého vstřeleného gólu, ale nejvíc nás „baví“ góly, které mají začátek už na tréninku… Jako třeba standardní situace, ze kterých jsme dali několik branek a některé byli i rozhodující… Trenéry vždy potěší, když se příprava na tréninku promítne i do zápasu.

Kteří hráči vykazovali na podzim nejlepší formu?

Nerad vyzdvihuju jednotlivce, protože je to týmový sport, takže za docela úspěšný podzim si zaslouží pochvalu všichni hráči. Kluci z loňského A-dorostu, kteří „vykopali“ postup byli na tuto soutěž připravení poměrně dobře už tím, že víc jak rok trénují dohromady s B-muži. Kaňkou na podzimní části bylo hned první utkání v Medlánkách, kde se nám v prvních dvaceti minutách dlouhodobě zranili dva hráči základu (Jirka Berka a Tom Brzec). Do sestavy jsme zapracovávali hráče, kteří loni hráli městský přebor a na některé to je velký skok. Nejlépe se s tím asi „popasoval“ Matěj Černý. Velký výkonnostní posun udělal za poslední rok taky Martin Mifek. Ale jak jsem už řekl, pochvalu zaslouží všichni.

Museli v zápasech vypomáhat také hráči z mladšího dorostu nebo je váš kádr dostatečně široký?

Jelikož trenéři mladšího dorostu, Radek Toman s Honzou Kyprem, mají velmi úzký kádr, tak jsme po domluvě moc jejich hráčů nevytěžovali, i když by na to určitě měli. My máme dohromady 18 hráčů a dá se říct, že jsme si „vystačili“ sami. Kluci z mladšího dorostu nám vypomohli jen jako střídající hráči.

Byl jsi spokojen s docházkou a tréninkovou morálkou svých svěřenců?

Tak na tomto je vždycky co zlepšovat! Nicméně někteří kluci mají letos před maturitou, takže víme, že to pro ně není jednoduché skloubit trénink se školou. Ti, kteří by tomu ale mohli a měli dát víc o tom ví sami…

Někteří dorostenci už musí vypomáhat také Béčku mužů. Uplatňují pak tyto zkušenosti ve svých zápasech?

Určitě ano! Klukům hodně pomáhají zkušenosti od chlapů, ale musí si je správně přebrat. Velmi si ceníme, když za Béčko nastoupí třeba Radek Toman, Vlčák nebo Michal Bím, kteří našim klukům poradí a někdy i nadají, což je ale taky potřeba.

Na čem je podle tebe potřeba přes zimu nejvíce zapracovat?

Když se nebudeme bavit o fyzické přípravě, což je v tomto období běžné, tak asi na taktické stránce. Někteří kluci budou v létě vycházet do mužů a tam už to není jen o tom, že si jde jedenáct kluků zahrát, ale pro úspěch to chce ještě něco navíc.

Můžeš už nastínit, jak bude probíhat zimní příprava staršího dorostu?

Přípravu budeme začínat ve druhé polovině ledna. Nejvíc budeme využívat naši umělku na Startu a když to vyjde, tak nám bylo nabídnuto od trenérů A-mužů, že bychom někdy mohli s nimi na velké hřiště na TCM. Co se přáteláků týká, tak budeme hrát s Tasovicemi (1.tř.), muži Babice nad Svit. Další ještě domlouváme, chceme oslovit divizní dorosty Vyškova, Blanska a ČAFC.

Chtěl bys něco vzkázat svým svěřencům nebo našim fanouškům?

Klukům bychom chtěli společně s Jirkou poděkovat za celý úspěšný rok, kdy se nám podařilo postoupit a neztratili jsme se ani v KP. Fanouškům děkujeme za celoroční podporu, hlavně při postupu, a věříme, že je bude náš, nejen dorostenecký, fotbal bavit dál.

Všem přejeme hlavně hodně zdraví a těšíme se na všechny v roce 2023

Díky trenére za rozhovor.

…taky děkuji…