oficiální stránky fotbalového klubu
...

DOROST: Úspěšný podzim očima trenéra Miroslava Poláka

21.11.2019

Zdravím trenére, nově založený dorost se po polovině soutěže pohybuje na čele tabulky. Čekal jste takové umístění před sezónou?
Zdravím, no když jsme to probírali před sezonou s Věrošem Židelem, tak jsme si říkali, že by jsme se mohli pohybovat do pátého místa. Ale abych se přiznal, tak od první chvíle jsme mluvili o postupu z druhého nebo třetího místa. Teď už to máme ve svých rukou a záleží, jak k tomu přistoupí naši mladíci.

Jak jste se vlastně k dorostu dostal a měl jste s touto kategorií nějaké zkušenosti?
Někdy ke konci minulé sezóny mě oslovil Jura Pavézka s Bobem a tak jsme se domluvili. Jako trenéři jsme s Věrošem prošli u mládeže všemi kategoriemi a u dorostu jsme trénovali dorosteneckou divizi, ale je pravda, že to už je nějaká doba.

Při pohledu na tabulku trochu udiví menší počet vstřelených gólů, za to však pouhé čtyři obdržené branky. O čem to vypovídá? Jak jsem si všiml, tak ostatní mužstva z té naší špičky, např. Střelice nebo Mokrá, netočí tolik hráčů jako my. Snažíme se, pokud to jen jde, poslat na hřiště všech pět náhradníků. Myslím, že kdyby jsme to tak netočili, dali by jsme tak o deset branek více. A obranná činnost, je to o herní disciplíně a zodpovědnosti hráčů se kterou jsme spokojení. A samozřejmě o kvalitě brankáře Tomáše Fialy, ten nás mockrát podržel a na tuto soutěž je to nadstandardní brankář.

Jaký styl fotbalu preferujete?

Mám rád když hráči ví co mají hrát, jaké mají role na hřišti a jako celek, aby to mělo systém. Vždy se musíte jako trenér přizpůsobit hráčskému kádru, který máte k dispozici. Dnes je vše o rychlosti, momentu překvapení, takže preferuji rychlost, přímočarost v přechodu do útočné fáze v co největším počtu hráčů.

Kdo Vás v trenérské dráze nejvíce ovlivnil?
Asi nikdo, přišlo to samo. Brzy jsem ukončil hráčskou kariéru, kvůli zdravotním problémům. Byli jsme pořád na Startu, tak jsme začali já, Táca a Milan Brzobohatý (otec od Marka) trénovat dorost. Pak jsem se osamostatnil a šel jsem k mužům a dál a dál. Ještě zmíním, že jedno z nejhezčích období jsem zažil u trénování s Jimem, když jsme zakládali první přípravky na Startu.

Ve kterém utkání podali Vaši svěřenci na podzim nejlepší výkon? Naopak, který zápas byl nejméně podle Vašich představ?
Bylo to utkání s Bystrcí. Až nás překvapilo, že se v zápase objevilo hodně prvků, které byly srovnatelné i s vyšší soutěží, než je okresní přebor. Nejhorší ani nevím. Ono když máte jen vítězství a jednu remízu, hrajete proti starším, je těžké vyhodnotit konkrétní zápas. Každý zápas tomu mužstvu něco dal.

Co říkáte na úroveň soutěže ve které figurují tři týmy z Brna a devět  klubů z okolí?  
Je to ostuda, že Brno nedá dohromady deset mužstev v této dorostenecké kategorii. Ale taková je doba.

Jak jste byl spokojen s tréninkovou účastí?
To je náš největší problém. Tréninková účast je katastrofální a už nás to dohnalo k tomu, že jsme přemýšleli, že skončíme. Když nemáte jako trenér zpětnou vazbu od hráčů, přestane vás to bavit. A proto využiji tohoto rozhovoru, jestli nenastane zlepšení, tak z dlouhodobého hlediska to pro nás přestává mít význam.

Který hráč na sobě nejvíce pracuje?
Co se týče výkonnosti, je to krátká doba někoho vyzdvihnout. Hodnotit se to dá po absolvování zimní přípravy a jarní sezóny. Potom by mohl přijít u hráčů určitý progres.

Jak funguje spolupráce s trenéry starších žáků?
Naprosto bezproblémově. Touto cestou jim s Věrošem děkujeme.

Sledujete také zápasy mužských týmů, kam by se měli hráči v budoucnu posunout?
Samozřejmě je logické, že směřujeme k tomu, aby se co nejvíce hráčů z našeho dorostu (zdůrazňuji, že až nastane jejich čas) začlenilo do mužské kategorie.

Jaké jsou Vaše vize a ambice s týmem do budoucna?
Vize je taková, že chceme postoupit letos i příští rok, aby jsme byli účastníci Krajského přeboru a konečně se zápasy rozdělily na mladší a starší dorost. Na Startu je velká mládežnická základna a vidím tam hodně talentu. Což je pro mne jako trenéra, který už něco zažil velice potěšitelné. Když vidím plné hřiště mladých fotbalistů a sleduji jejich tréninky, je to pro mě relax a když k tomu ještě přidáme to hezké prostředí na Startu. A k tomu bych ještě dodal svůj názor, že vidím velkou kvalitu trenérského obsazení u mládeže.

Máte už v hlavě plán zimní přípravy?
Plán je jasný, ale vše se odvíjí od tréninkové účasti. To je alfa a omega fotbalu.

Chtěl byste klukům, fanouškům nebo lidem z klubu něco vzkázat?
Všem fanouškům, trenérům, funkcionářům a hráčům přeji hezkou fotbalovou dovolenou, hezké Vánoce, šťastný Nový rok a hodně fotbalové radosti v jarní části.

Díky trenére za rozhovoru a přeju stejně úspěšnou i jarní část.

Díky.